
Zapewne nie raz się zastanawiałeś czy istnieje konieczność rozliczania dochodów z Internetu. Myślę, że nie będzie to dla Ciebie żadne zaskoczenie, jeśli powiem że tak. Jak zatem rozliczyć swoje zarobki z Internetu? To zależy. Niektóre programy odprowadzają za nas podatek, jednak w większości przypadków musimy to zrobić na własną rękę. W tym wpisie postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości.
W programach partnerskich, sieciach reklamowych i innych tego typu jedną z najpopularniejszych form umowy jest umowa dzierżawy powierzchni reklamowej. Popularność wynika przede wszystkim z prostoty obsługi tego typu umów oraz tego, że naliczanie i odprowadzanie podatku spoczywa na wynajmującym, nie na pracodawcy. Jako, że strona poświęcona jest programowi partnerskiemu Money2money, zostańmy przy umowie dzierżawy powierzchni pod reklamę, która ma w tym przypadku zastosowanie.
Do wyboru mamy dwa sposoby opodatkowania:
-
Możemy rozliczać się na zasadach ogólnych.
-
Ryczałtowo.
Na zasadach ogólnych, tzn. 18% od dochodów do wysokości 85 528 zł/rok i 32% od dochodów powyżej. W sposobie tym możemy również odliczyć koszty uzyskania przychodu (np. wydatki na marketing, utrzymanie strony internetowej itd.), a także mamy kwotę wolną od podatku, która wynosi obecnie 3091 zł/rok (co raczej nie wpływa na wybór tej formy opodatkowania :D).
Stawka ryczałtowa wynosi natomiast 8,5%. W tym wypadku nie ma kwoty wolnej od podatku oraz nie możemy uwzględniać poniesionych kosztów. Jeśli chcemy być rozliczani wg tej metody, musimy wcześniej zgłosić ten fakt we właściwym dla nas US do 20 dnia miesiąca po miesiącu, w którym osiągnęliśmy swój pierwszy dochód.
Zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku samodzielnie obliczamy wysokość zaliczki podatkowej i wpłacamy ją na konto US do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskaliśmy dochód. Jeżeli rozliczamy się w oparciu o zasady ogólne należny podatek obliczamy wg wzoru: (przychody - koszty uzyskania przychodu)*18/32%. Zaliczkę płacimy dopiero po przekroczeniu kwoty wolnej od podatku. Trzeba pamiętać, że kwota wolna od podatku uwzględnia wszystkie nasze dochody, również te innych działalności. Istnieje także konieczność złożenia PIT-36 do końca kwietnia kolejnego roku podatkowego, jeśli rozliczamy się na zasadach ogólnych, lub formularza PIT-28 w przypadku ryczałtu. Tu jednak należy pamiętać, że zeznanie roczne z osiągniętych dochodów składa się do końca stycznia.
Przede wszystkim, jeśli chcesz mieć 100% pewność najlepiej wybierz się do właściwego ze względu na Twoje miejsce zameldowania Urzędu Skarbowego i poproś miłą panią, aby dała Ci pismo o sposobach rozliczania się z dochodów. Nie jestem specjalistą w dziedzinie podatków, nie traktuj więc tego artykułu jako porady podatkowej. Napisałem go w głównej mierze w oparciu o swoje doświadczenie.
